otwarte

Serdecznie zapraszamy na otwarte, bezpłatne spotkania organizowane przez Fundację.

Spotkania będą odbywały się w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3 przy ul. Legnickiej 65

8. Trening Pamięci i Koncentracji Uwagi.

25.11.2016 15.00-17.00

Program treningu pamięci obejmuje następujące treści:

 • Czym jest pamięć?
 • Pamięć krótkotrwała jako słaby punkt umysłu,
 • Ćwiczenia na koncentrację uwagi,
 • Praktyczne zastosowanie mnemotechnik,
 • Zapamiętywanie różnych elementów i treści : ( np. nr kont bankowych, telefonów, trudne nazwy, terminy),
 • Zapamiętywanie słówek z języków obcych,
 • Zapamiętywanie tekstów,
 • Jak poprawić zdolność koncentracji i spostrzegawczość?

Prowadząca: Marzena Koremba. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, szkoleniowiec, Autoryzowany Trener Szkoły Pamięci Wojakowskich. Na co dzień pracuję z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Prowadzi kursy i szkolenia z technik pamięciowych. Uważa, że największą wartością jest człowiek i ukryte w nim zasoby. Na zajęciach pokazuje, że nauka i myślenie może być czymś naprawdę ekscytującym, zabawnym i przynoszącym wiele satysfakcji. Uczy jak rozwijać wyobraźnię, pamięć i koncentrację uwagi.

7. Wprowadzenie do wirtualnego świata czyli jak korzystać z e rzeczywistości przyjemnie i bezpiecznie.

17.11.2016 17.00-19.00

Podczas wykładu poruszone zostaną następujące treści:

 1. Jakie możliwości daje nam gogle (gmail, google calendar, gogle maps, dysk gogle, praca grupowa z narzędziami gogle)
 2. Media społecznościowe (Facebook, instagram, twitter, YouTube, snapchat, pinterest)
 3. Blogosfera - kim są blogerzy,vlogerzy, jak skutecznie poprowadzić swojego bloga i dotrzeć do szerokiej publiczności)
 4. Zagrożenia czyli jak dużo wie o nas google, dlaczego maile bywają niebezpieczne, jak zarządzać swoją prywatnością w sieci.

Prowadząca: Marta Zawiła-Piłat. Trenerka, edukatorka, kulturoznawczyni.
Nowe technologie to Jej środowisko naturalne, pasja i praca. Od 10 lat
buduje marki miejsc: Dolnego Śląska,warszawskiej Pragi Północ, warszawskiego Wilanowa.

O spotkaniu donosi już blogerka związana ze Stowarzyszeniem Popowiczanie uczestniczka projektu Fundacji Seniorka- Liderka:
http://popowiczanie.blogspot.com/2016/11/wirtualny-swiat-dla-seniorow.html


Spotkania będą się odbywać w czwartki, wieczorowa porą w Panato Cafe przy ul. Jedności Narodowej 68a.

6. Dookoła świata – dookoła siebie. Spotkanie z pisarzem, blogerem, dziennikarzem Robertem Rientem.

27 października 2016 18.00-20.00

9 lutego 1940 roku dziadek Roberta Rienta został zesłany na Syberię. 9 lutego 2016 roku Rient ruszył jego śladem, pociągiem przez Białoruś do Moskwy, a dalej koleją transsyberyjską na Syberię. To był początek podróży dookoła świata, ale również tej w głąb siebie.Wykład połączony z prezentacją zdjęć z całego świata będzie opowieścią o różnicy pomiędzy samotnością i osamotnieniem, tym jak miłość łączy się z nienawiścią, i najprostszym sposobem na poradzenie sobie z lękiem.
Robert Rient – dziennikarz, pisarz, podróżnik i reporter. Autorem powieści „Chodziło o miłość” i reportażu „Świadek”, publikował w magazynach: „Duży Format”, „Coaching”, „Przekrój”, „Sens”, „Wprost”, „Wysokie Obcasy”, „Zwierciadło”, „Vege” i innych. Autor blogawww.erient.info. W tym roku wybrał się w podróż dookoła świata.

5. Juliana z Norwich, Teresa z Avila i Faustyna Kowalska - między emancypacją, a poddaniem. Drogi mistyczne kobiet w tradycji chrześcijańskiej.

20 października 2016 18.00-20.00

Będziemy rozmawiać o niezwykłych kobietach. Juliana z Norwich, Teresa z Avila i Faustyna Kowalska, kobiety które twierdziły, że objawił im się Bóg. Kobiety, które swymi doświadczeniami i refleksjami mistycznymi poruszyły teologią chrześcijańską. Zapomniane na kilka wieków albo uznane za życia. Co głosiły i jaki to może mieć wpływ na współczesne rozumienie życia duchowego? Czy były rewolucjonistkami czy raczej uległymi córkami kościoła katolickiego? Odpowiedzi poszukamy na spotkaniu.

Prowadząca: Anna Kozicka - trenerka WenDo, prezeska Stowarzyszenia 9/12. Ma wykształcenie pedagogiczne. Działa na rzecz edukacji antydyskryminacyjnej i praw człowieka, posiada doświadczenie w pracy terapeutycznej. Współpracuje z redakcją magazynu Wysokie Obcasy. Pochodzi z Podlasia, a obecnie mieszka we Wrocławiu. Kocha góry. Marzy o świecie, gdzie wszystkie istoty będą żyć w pokoju.

4. "Sztuka jest kobietą"

29 września 2016 18.00-20.00

Zajmiemy się problemem funkcjonowania kobiet w sferze sztuki. Kobiety artystki, performerki, reżyserki – czy posiadają przestrzeń do wyrażania siebie w dziedzinie sztuki i kultury zdominowanej przez mężczyzn? Zastanowimy się nad tym jaki jest punkt widzenia i postrzegania świata, kobiecości i męskości przez kobiety w ich twórczości. Czy kobiety artystki mówią swoim głosem i na ile jest on tożsamy/ przeciwstawny do głosu mężczyzn? Porozmawiamy o tym jakie są oczekiwania w stosunku do kobiet artystek i z jakim odbiorem spotyka się kobieca działalność w tej przestrzeni. Czy jest to działalność stricte elitarna i undergrundowa? Jakie są szanse, aby docierała ona do szerszej publiczności? Prześledzimy tematykę podejmowaną przez kobiety w ich pracach. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czy sztuka kobiet jest tym samym co sztuka prokobieca?

Prowadząca: Daria Sudoł Krytyczka kultury, nauczycielka akademicka, dziennikarka, aktywistka, feministka. Współorganizatorka F/M Festiwalu, założycielka i członkini kolektywu artystycznego DON'T BE MAD!, członkini Stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7, animatorka kultury i edukatorka społeczna od lat zaangażowana w szereg inicjatyw społeczno-kulturalnych, aktywnie działająca na rzecz osób wykluczonych, środowisk prokobiecych i poszanowania praw zwierząt.

3 „Czy polityka ma płeć?”

15 września 2016 18.00-20.00

Będziemy rozmawiać o tym, że oraz więcej kobiet w Polsce jest aktywnych politycznie na szczeblu lokalnym i ogólnopolskim. Jednak do równej reprezentacji kobiet i mężczyzn w życiu politycznym jeszcze daleka droga, zarówno pod względem liczby polityczek we władzach, jak i jakości politycznych wyzwań i oczekiwań społecznych.

Podczas wykładu zastanowimy się, na jakich zasadach kobiety funkcjonują w polityce w Polsce, ale także i na świecie. Jak postrzegane są przez wyborców i wyborczynie, a jak przez kolegów z partii? Z czego wynika mniejsza liczba kobiet niż mężczyzn na listach wyborczych, a co za tym idzie i we władzach? Jak wpływ stereotypów przekłada się na liczbę kobiet aktywnych politycznie? Dlaczego oczekiwania społeczne wobec polityczek różnią się od oczekiwań wobec polityków? A przede wszystkim: dlaczego tak ważne jest, aby coraz więcej kobiet było w polityce? I co zrobić, by dążyć do politycznej równości.

prowadząca: Małgorzata Tracz.
Polityczka, od maja 2015 roku przewodnicząca Partii Zieloni, liderka listy Zjednoczonej Lewicy w okręgu wrocławskim w wyborach do parlamentu w 2015 roku. Aktywistka ekologiczna, miejska i społeczna, nauczycielka akademicka, zaangażowana w projekt ustawy „Ratujmy Kobiety".

2. Feminizm AD 2016: pożytek czy przeżytek?

8 września 2016 18.00-20.00

Spróbujemy odpowiedzieć na pytania: czy potrzebujemy feminizmu? A może mamy już wszystko, to co chciałyśmy osiągnąć? Czy we współczesnym świecie jest miejsce dla wojujących feministek oraz feministów, czy aktywistki i aktywiści powinni dać sobie spokój i zająć się lepiej uprawą warzyw? Podyskutujmy o tym bez uprzedzeń.
Prowadząca: Katarzyna Maria Barczyk
Członkini Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet, prowadzi bloga www.ladypasztet.com, gdzie komentuje rzeczywistość z perspektywy feministycznej. Specjalistka od social media oraz internetów, w wolnej chwili spędza czas na siłowni. Prowadzi rodzinny biznes (produkcja zdrowych przekąsek), w którym zajmuję się marketingiem, public relations oraz zarządzaniem.

1. „Kobieta wszechstronna, kobieta niezastąpiona, kobieta wielofunkcyjna.”

1 września 2016 18.00-20.00

Będziemy rozmawiać o funkcjonowaniu stereotypów dotyczących płci i ich odzwierciedleniu w podziale ról na „damskie” i „męskie”.
Sytuacji kobiet oscylujących na linii praca – dom oraz kobiece (nie)godzenie ról rodzinnych i zawodowych.
Modelu tradycyjnym, emancypacji kobiet i jej konsekwencjach, a pułapce neoliberalizmu.
Kobiecej aktywności na polu rodzinno-zawodowym i męskiej (nie)obecność w tym pierwszym.
Zastanowimy się czy możliwe jest osiągnięcie przez kobietę pełnej satysfakcji zawodowej z jednoczesnym oddaniem się życiu rodzinnemu? Jakie koszty ponoszą kobiety chcące realizować się w tych dwóch obszarach?

Prowadząca: Daria Sudoł Krytyczka kultury, nauczycielka akademicka, dziennikarka, aktywistka, feministka. Współorganizatorka F/M Festiwalu, założycielka i członkini kolektywu artystycznego DON'T BE MAD!, członkini Stowarzyszenia Wyspa Słodowa 7, animatorka kultury i edukatorka społeczna od lat zaangażowana w szereg inicjatyw społeczno-kulturalnych, aktywnie działająca na rzecz osób wykluczonych, środowisk prokobiecych i poszanowania praw zwierząt.